Merytokracja

article Default

Merytokracja

Opublikowany przez Michał 04/07/19

Merytokracja to rządy osób najbardziej utalentowanych i stojących najwyżej pod względem intelektu, które awansowały na swe stanowiska zgodnie z systemem zasług. System ten opiera się na mianowaniu i awansowaniu osób publicznych, urzędników wg klucza kompetencji (np. w drodze mierzalnych wskaźników - egzaminów, konkursów, osiągnięć, wykonanych z powodzeniem projektów). 

Merytokracja to koncepcja sprawowania władzy przez ludzi posiadających najwyższe kompetencje w danej dziedzinie wiedzy, zawodzie, branży, wg kategorii wykształcenia, zdolności, talentu, nabytych i cenionych umiejętności w ramach działalności w instytucjach samorządowych, pozarządowych, urzędniczych, itp. 

 

Dlaczego demokracja potrzebuje updatu?

 

 1. Większość obywateli zachorowała na depresję polityczną i kompletnie nie angażuje się w życie społeczności. Wybory mają niską frekwencję, referenda praktycznie się nie odbywają, inicjatywy obywatelskie są blokowane przez partie polityczne lub lokalne układy. Nawet jeśli jakaś obywatelska inicjatywa zbierze potrzebne podpisy do zgłoszenia pod obrady ustawy to w zasadzie żadna z tych ustaw nie jest uchwalana.
 2. Odpowiedzialni za to są politycy, którzy prowadzą grę polityczną z obywatelami polegającą na rządzeniu poprzez dzielenie społeczeństwa konfliktami, strachem, uprzedzeniami i lękami oferując w zamian obietnice bez pokrycia, a ich jedynym celem jest utrzymanie władzy.
 3. Robi się z nas różnokolorowych zwolenników tej czy innej ideologii, tej czy innej partii politycznej, tego czy innego nurtu politycznego. Dzieli się nas na prawicę, lewicę, zwolenników tego czy tamtego, ale wszystkie te podziały są sztuczne i już nie przystają do nowej rzeczywistości
 4. Politycy służą tylko jednej idei - idei władzy. Nie wymaga od nich sporego wysiłku rozgrywanie konfliktami i różnicami, o wiele więcej wysiłku wymaga szukanie wspólnych konstruktywnych rozwiązań.Polityka stała się intratnym zawodem - coraz więcej jest zawodowych polityków piastujących stanowiska po kilkanaście lat, co mocno ogranicza możliwość zmian i reformowania systemu. Brak świeżej krwi oraz nowych idei wprowadza w obecny system dekadentyzm.
 5. Do polityki często idą ludzie, odrzuceni przez rynek, bez sukcesów. Kariery w polityce osiąga się przez układy, bycie we frakcjach, polityczne rozgrywki, wycinanie konkurencji. Mierny, bierny, ale wierny robi dziś kariery w każdej partii politycznej. Ścieżka kariery polityka uczy go nie jak budować, ale jak być skutecznym w walce o władzę i niszczeniu konkurencji politycznej. Czy taki system może zaoferować coś więcej niż tylko krew, pot i łzy?
 6. Politycy proszą nas co kilka lat o zaufanie i obiecują złote góry składają obietnice wyborcze. Co kilka lat widzimy przestrzeń wokół nas zaklejoną banerami politycznych twarzy, które są tylko opakowaniem, okładką bez treści i konkretnych rozwiązań na papierze. To takie cukierki w opakowaniu, ale bez terminu ważności i gwarancji smaku.
 7. Ludzie mają już dość wybierania między złem i mniejszym złem, chcą wybrać nowy model, alternatywę, nowy system.
 8. Po co nam taka władza, która nie słucha ludu, który ją wybrał? Dlatego proponujemy alternatywne rozwiązanie demokrację internetową (cyber demokrację) i podejmowanie decyzji w cyklicznych głosowaniach przez Internet w eParlamencie Wolnych Ludzi. 

 

Co to jest cyberdemokracja?

 

 1. Nowoczesne narzędzia komunikacji już dziś pozwalają na wdrożenie koncepcji demokracji internetowej - nie potrzebujemy polityków, aby nami rządzili, oni mają wykonywać zlecone przez społeczność zadania i projekty polityczne.
 2. Demokracja internetowa to forma demokracji bezpośredniej, czyli rządzenie przy pomocy konsultacji internetowych z obywatelami na różnych szczeblach i w różnych grupach społecznych - cykliczne głosowania na temat ważnych spraw i propozycji zmian. Tworzenie prawa i podejmowanie decyzji przez internet.
 3. Świadomi obywatele potrafią sami zarządzać swoim otoczeniem publicznym w ramach mniejszych i większych grup społecznych.
 4. Powszechny dostęp do Internetu i pojawienie się cyfrowych pokoleń wymusza kolejny krok, czyli wprowadzenie suwerennej cyfrowej tożsamości obywatela umożliwiającym głosowanie w wyborach i referendach przez internet, ale też suwerenne, audytowane i transparentne prowadzenie wszelkich transakcji między obywatelami w cyberprzestrzeni.
 5. W cyberdemokracji władza przestaje być celem, celem staje się realizacja konkretnego projektu zleconego przez ludzi.
 6. Skończmy z mitem, że demokracja bezpośrednia nie sprawdza się z uwagi na ciemną masę tkwiącą we współczesnych społeczeństwach - wykorzystajmy aktywność, wiedzę i doświadczenie zaangażowanych, świadomych obywateli. Wykorzystajmy nowoczesne technologie i internet. 
 7. Cyberdemokracja to demokracja kompetencji, czyli merytokracja. Przez internet może popłynąć nieustanny strumień konsultacji społecznych, z najcenniejszego źródła, czyli od obywatela poinformowanego, kompetentnego, zaangażowanego (świadomego) od Merytokraty. 


 

Kim są Merytokraci:

 1. Merytokraci to internetowy ruch społeczny, który nie posiada określonej linii programowej, nie jest sformalizowany, nie narzuca światopoglądu, nie zamierza przejąć władzy, a jedynie szuka nowych idei i modeli dla stworzenia lepszego świata tworząc cyberprzestrzeń - Cyberspace. 
 2. Merytokraci to grupa ludzi, którzy chcą wykorzystać nowoczesne technologie do skutecznego rozwiązywania problemów społecznych poprzez wdrożenie uniwersum wolnych aplikacji, wolnej przestrzeni nowych wolnych technologii opartej na transparentnym i audytowanym oraz zdecentralizowanym cyfrowym notariuszu jakim będzie Alpha Blockchain for social good. 
 3. Merito z łacińskiego zasłużyć, przynosić zyski. Merytokraci to specjaliści we własnych dziedzinach, którzy dzięki swojej pracy, wiedzy i zaangażowaniu osiągnęli możliwość bezpłatnej służby na rzecz innych obywateli. Są to ludzie, którzy mają czas, aby angażować swoją wiedzę i środki dla rozwoju idei, w które wierzą. 
 4. Podstawowym zadaniem Merytokratów jest pomoc w formowaniu zmian społecznych, doradztwo technologiczne i społeczne w zarządzaniu publicznym oraz aktywizacja obywateli do świadomego podejmowania konsultacji obywatelskich przez Internet w e-głosowaniach.
 5. Merytokraci to menedżerowie społeczni, doradcy i organizatorzy, którzy brzydzą się władzą nad innymi ludźmi i wyrzekają się jej w duchu idei, że nigdy nie zmienisz stanu rzeczy poprzez zwalczanie istniejącej rzeczywistości. Aby coś zmienić zbuduj nowy model, który sprawi, że istniejący będzie przestarzały.


 

Idee jakie wyznajemy:

 

 1. Cyberprzestrzeń wolnych ludzi
 2. Nowy smart kontrakt społeczny
 3. Dobrowolny alternatywny system
 4. Technologia w służbie jakości życia
 5. Wolność
 6. Zarządzanie przez e-głosowania
 7. Cyberdemokracja
 8. Decentralizacja
 9. Płynna demokracja internetowa
 10. e-arbitraż w e-sądach
 11. Blockchain mind i machine learning
 12. AI tylko jako Think Tank
 13. Darmowy internet dla wszystkich
 14. Wolna wymiana informacji
 15. Złota reguła etyczna

 

Nasza tożsamość:

 

 1. Suwerenna tożsamość cyfrowa
 2. Anonimowość i ochrona prywatności
 3. Transparentność i audytowalność procesów
 4. Kwantowo odporna kryptografia
 5. Zdecentralizowana sieć zaufania
 6. Otwarte oprogramowanie
 7. Zdalne gwarantowane uwierzytelnienie
 8. Swoboda zawierania umów
 9. Szyfrowana komunikacja bez inwigilacji
 10. Cyberbezpieczeństwo sieci

 

Jakiego chcemy rynku:

 

 1. Bezpieczny, powszechny, transparentny, zdalny, zaufany system podejmowania decyzji
 2. Digital Wallet dla zdematerializowanej własności
 3. Kooperatywy społeczne i skrócenie łańcuchów dostaw
 4. Sharing economy fundamentem rozwoju
 5. Rozproszona własność obywatelska bez podatków
 6. Opodatkowanie wielkich korporacji

 

Jak budujemy dobrobyt:

 

 1. Powszechna tokenizacja wszystkiego
 2. Krypto-wielowalutowość systemów
 3. Bank depozytów suwerennych walut
 4. Cyber Token - gwarantowany wkładem
 5. Certyfikaty cyfrowych wycen wkładów
 6. Odporny kryzysowo system wymiany towarów i usług
 7. Udział w zyskach każdego depozytariusza